18. september 2026

Stor SIF-aften i Lyngby

Silkeborg IF tog en 4-0-sejr på Sjælland, hvor både Alexander Priesborg og Malthe Hansen scorede deres første mål i SIF-trøjen, og hvor Mikkel Øxenberg fik debut.

Silkeborg IF tog fredag aften en af de rigtig gode sejre, da Lyngby BK blev besejret med hele 4-0 på udebane.

Dermed bliver det noget sjovere at gå på landsholdspause i de kommende uger med tre point og endnu en god præstation på kontoen.

Første halvleg blev nøjagtig lige så ‘bøvlet’, som det plejer at være for SIF i Kongens Lyngby, men tingene løsnede op, da Alexander Priesborg Madsen skovlede føringen ind med fem minutter til pausen efter et hjørnespark. Vigtigt første mål i SIF-trøjen for Pries.

Anden halvleg blev på SIF’s præmisser, og Oliver Ross fordoblede føringen efter 52 minutter på et godt oplæg fra Villads Westh.

Villads Westh spillede i det hele taget en blændende kamp for SIF fredag aften. Han var her, der og alle vegne, hvor han både sugede bolde til sig i defensiven og strøede om sig med nøglepasninger i offensiven.

Villads West gjorde det selv til 3-0 på et velplaceret skud efter 72 minutter, og da Simon Colyn kort forinden havde fået rødt kort, var sagerne afgjort.

Malthe Emil Søgaard Hansen lukkede og slukkede fredagsfesten i Lyngby med sin første seniorscoring for SIF fem minutter før tid.

En smuk SIF-aften på Sjælland, hvor der også blev plads til Mikkel Øxenbergs debut.

Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på pinterest
Del på reddit

Relaterede Nyheder

Næste Kamp

3F Superliga

Søndag d. 11.10. kl. 14.00
Scroll til toppen