SIF’s bedste U-hold havde en svær weekend i Farum, hvor det blev til tre nederlag.

FCN – SIF U19 6-1
Mål: Sebastian C (straffe)
Det blev en meget hård og varm dag på kontoret, hvor vi mødte en modstander, der var os overlegne på alle parametre. Vi kom dårligt ud til kampen og var bagud 2-0 allerede efter 10 min. Vi var max presset, for dårlige på bolden og vi var heldige med at kunne gå til pause kun nede med 2-0.
2. halvleg startede som første og ret hurtigt stod der 4-0 på måltavlen. Vi havde snakket om i pausen at vi skulle søge deres bagrum noget mere, men det var sjældent vi formåede det.
Vi giver alt for lette mål væk, og det krydret med at arbejdsindsatsen uden bold ikke var tilfredsstillende, så taber man fortjent til et rigtig godt FCN hold.
Skrevet af Thomas Røll, U19-cheftræner
FCN – U17: 3-2 (3-1)
Mål: Marcello Lind & Frederik Ibsen
Vi stod lavt i 1. halvleg og forsøgte at være kompakte for at kunne gå på omstillinger. Det lykkedes vi fint med og bragte os også foran 1-0, da Emil Gylling brød et målspark, hvorefter Marcello Lind scorede. Desværre fulgte vi op med et par dårlige defensive aktioner, hvor vi ved 1-1 ikke clearede en simpel bold, mens vi ved 2-1 var alt for svage i vores duelspil.
FCN udbyggede kort før pausen, og det var dumt, at vi satte os i en svær situation til 2. halvleg.
Vi åbnede med et par store chance og var bedre på alle parametre. Med lidt højere pres og mere mod på bolden skabte vi en del chancer og Frederik Ibsen reducerede til 3-2. i slutfasen havde vi adskillige chancer til at udligne, men vi var for uskarpe i feltet, og det var forskellen i opgøret.
Vi kan være tilfredse med præstationen og ærgerlige over det manglende udbytte. Tirsdag spiller vi mod FCM.
Skrevet af Peter Ager, U17-cheftræner
FCN vs U15 – 2-0 (1-0)
Det blev desværre til et nederlag mod FCN i dagens kamp. Det var en kamp mellem to hold, som udfordrede hinanden rigtig godt. Vi havde et par muligheder efter et par gode erobringer og en stor chance på en standardsituation i første halvleg.
Desværre kom FCN foran kort tid før pausen på et straffespark.
Vi leverede en god præstation i anden halvleg med god fodbold, men manglede den sidste skarphed i feltet. Den havde FCN igen til sidst, og lukkede kampen med 5 minutter igen.
En god præstation fra drengene, men skarpheden i felterne afgør fodboldkampe, og der var FCN skarpest.
Skrevet af Lasse Merring-Mikkelsen, U15-cheftræner
RFC – U14 1-3 (0-2)
Mål:
2x Mikael Amcha
1x Anton Neerup
U14 spillede fredag aften topkamp i rækken i Randers. Det blev en intens affære med mange dueller, især i 2. Halvleg.
Et velspillet angreb i 1. Halvleg resulterede i vores 0-1 mål, inden Mikael Amcha også scorede kampens andet mål efter han tacklede bolden fra deres målmand og i mål.
Vi havde problemer i 2. Halvleg med at få spillet til at flyde og vi tog imod et tungt Randers pres. Randers blev dog ikke farlige i det åbne spil hvor vores stoppere Anton Ravn og Mattie Klement tog godt fra. Med 10 minutter igen lukkede Anton Neerup kampen, inden Randers efter et frispark fra siden headede bolden i mål med 2 minutter.
Jeg ærgrer mig over at vi ikke er dygtigere på bolden og tør at spille mere hurtigt og kort spil for at tage kontrol på kampen. Til gengæld kan man kun være tilfreds vores kynisme i felterne.
Skrevet af U14-cheftræner Kasper Christensen




