29. september 2026

Blandet weekend for u-holdene

Det blev til en sejr og to nederlag i weekendens u-kampe. Læs om kampene her.

AGF – SIF U16: 2-3 (1-0)
Mål: Carl Bugge & 2x Mathias Faurschou

Vi spillede kamp nr. 2 i U16 cuppen mod AGF, og det var igen et fint match. Vi lod os udfordre for meget på fysik, fordi vi spillede for langsomt med for lidt dynamik og for dårlig teknisk kvalitet. Vi kom bagud 1-0 allerede efter 8 minutter, og det var en lidt rodet kamp frem til minut 40, hvor AGF fik en spiller udvist. Det ændrede kampbilledet med os på bolden overfor et lavt AGF-hold, men alligevel var det AGF, der fik scoret til 2-0 med en halv time igen.

Herfra fandt vi opskriften med flere bolde i bagrum og tidlige bolde i boksen, hvorfra vi kom på en del og også kæmpede godt for 2. bolde. Indskifterne hjalp os godt, og det var også tre scoringer fra bænken, der vendte kampen. Carl Bugge scorede på en afrettet afslutning efter 77 min. mens Mathias Faurschou sparkede en nedfaldsbold i mål til udligning fire minutter efter. I 90′ minut kom sejrsmålet, da Carl Koue smed et godt indlæg ind i panden på Mathias Faurschou, der headede den i kassen på virkelig flot vis.

Det var sejt af drengene at vende kampen i det sidste kvarter, og det var en god kamp til at øve sig i at spille med flere aktioner, mere tempo og mere intensitet.

Referat af Peter Ager Kristensen

AGF vs. U15 – 4-0 (1-0)

Det blev et nederlag i Århus, men kampen var meget tættere end resultatet viser. En meget lige første halvleg, hvor vi var mest i teten, og havde nogle fine muligheder for at bringe os foran. Dem missede vi, og så scorede AGF på en standard lige inden pausen.
I anden halvleg forsøgte vi at få lidt mere ro på kuglen, og det lykkedes godt. Desværre var vi ikke skarpe nok til at komme til de store chancer, og AGF straffede os på en omstilling til 2-0. Desværre gav vi dem bolden ved opgiversparket og så stod der 3-0. Til sidst gik luften lidt af ballon og AGF scorede lidt nemt til 4-0.

Et træls resultat, hvor jeg egentligt synes vi gjorde mange gode ting. Men kampene afgøres i felterne, og der mangler vi noget skarphed – i begge ender.
Det håber vi på, at vi kan gøre bedre, når Silkeborg Future venter i pokalen på tirsdag.

Referat af Lasse Merring-Mikkelsen

U13 – Randers Freja 2-4 (1-3)

Vi møder i dag et fysisk, meget simpelt spillede Randers og kom lidt ned på jorden igen.

De første 20 min er noget af det bedste og mest overlegne vi har spillet på bolden og dominerer totalt kampen. Randers løber sig trætte i vores kombinationer og med to stolpeskud og et flot flot mål burde vi ha lukket kampen allerede inden pausen. Det blev desværre ikke tilfældet og en klodset 1-1 scoring gjorde ondt mentalt ovenpå så meget dominans og koster på den konto to mere inden for 3 min. At kampen bliver lige derfra skal drengene have ros for da man ofte kan falde sammen ovenpå en sådan oplevelse.

Randers trykker på med simpelt direkte spil og vi står godt imod, finder vores spil igen og er lige ved at få fat de vi får en omstilling imod og de lukker den til 1-4. Kampen bliver i perioder for meget på deres præmisser og det ærgrer mig, for synes vi var niveauer over dem, når vi bevarede fokus på vores spil og havde overskud. Og det kan vi selvfølgelig tage med os og få øvet drengene i at spille med samme intensitet og overskud uanset tavlens tal en helt kamp igennem.

Referat af Peter Nielsen

Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på pinterest
Del på reddit

Relaterede Nyheder

Næste Kamp

3F Superliga

Søndag d. 11.10. kl. 14.00
Scroll til toppen