U13: FC Skanderborg - SIF 0-1

Mikkel Tholstrup_200.jpgPå en yderst regnvåd søndag eftermiddag var en ujævn og tung bane i Skanderborg rammen for en U13 kamp, hvor SIFerne trak det længste strå efter at have haft massivt spilovertag og læssevis af chancer. Mikkel Tholstrup (bill.) scorede kampens enlige mål, og spillede i det hele taget en stor kamp. SIF-træner Freddy Træholt havde denne kommentar til kampen:

- Drengene var opsatte på at vaske sidste weekends kedelige oplevelse af sig. Omvendt var vi trænere en lille smule bekymrede, fordi vi vandt meget klart over Skanderborg sidste gang, og med netop sidste kamp mod Horsens in mente, kunne vi være bekymret for om indstillingen var helt på plads.

Skanderborg viste fra start, at de havde lært lidt siden sidst, og de stod meget højere på banen end de på noget tidspunkt havde gjort i første kamp. Det var dog en gave til os, idet vi kunne true dem via hurtigt spil over kanterne, og det var tydeligt at netop dette spil skulle vi blive farlige på.

Vores angriber, Jonas Ipsen, leverede ligeledes en energisk indsats, og fik ofte presset deres ikke alt for boldsikre bagerste kæde, så han via denne arbejdsindsats fik fremtvungent nogle gode muligheder.

Men det var via det hurtige kantspil vores mål kom. En god bold op på Jeppe Okkels i venstre side, blev spillet hurtigt frem til Ipsen, som efter et par træk spillede en fremstormende Mikkel Tholstrup fri. Mikkel kunne efter et enkelt træk skyde bolden ind i det lange hjørne fra en ellers meget spids vinkel.

Føringen kunne godt være endnu større ved pausen, for vi har faktisk virkeligt mange chancer, men en storspillende målmand, en stolpe og nogle clearinger på stregen var i vejen i dag, lyder det fra Freddy Træholt.

Igen med tankerne mod sidste kamp, så var der ikke de store taktiske instruktioner i pausen, men derimod fuldt fokus på at holde drengenes koncentration. SIFerne skulle fortsætte det gode genpres, og stå godt i forsvarskæden for at holde modstanderne væk. Skanderborg havde ikke tilspillet sig en eneste mulighed i første halvleg, og det var i høj grad på grund af en disciplineret indsats i forsvaret.

Freddy Træholt fortæller om 2. halvleg:

- Fokus holdt i 2. halvleg. Vi gav ingen chancer væk. I en enkelt situation blev de farlige, men det vil ikke være fair at nævne det som en chance, når man tænker på de kæmpe chancer vi har. Vi får masser af chancer, og de er kæmpe store, men i alle tilfælde var der en enkelt spiller til forskel. Skanderborgs målmand spiller en forrygende kamp, og man kunne som fodboldelsker godt ønske for ham, at han kunne spille på et bedre hold, så hans præstationer kunne udmønte sig i sejre, point og titler, for det er nu engang det som er sjovest. Fra Silkeborg kipper vi med hatten for modstanderens målmand, roser Freddy Træholt.

Efter kampen kunne Mikkel Tholstrup (tidligere Mariehøj IF) kåres til dagens mand. Udover kampens eneste og afgørende mål, så var han en konstant trussel mod deres bagerste folk, og via sine opfindsomme udfordringer var han særdeles afgørende i dag. Han deltager desuden meget energisk i genpresset.

Trænerteamet uddeler desuden roser til Kalle Leth (tidligere Virklund B.), som spiller sin bedste kamp i SIF trøjen, samt Simon Jørgensen (tidligere Kjellerup IF), som flot bandt forsvaret sammen gennem hele kampen.

Næste opgave for holdet bliver udekampen mod BMI lørdag 1. oktober kl. 9.20.

Kampfakta:

U13 Mesterrække 1

FC Skanderborg – Silkeborg IF 0-1 (0-1)
Målscorer: Mikkel Tholstrup

SIF: Jacob Molte-Vester, Simon Grøn-Iversen, Simon Jørgensen, Jannik Videbæk, Kalle Holch Leth, Peter Krath, Jeppe Okkels, Anders Frandsen, Mikkel Tholstrup, Magnus Mattsson, Asger Sarto, Jonas Ipsen, Anes Travljanin.


Oprettet af: Jacob Tind 

Silkeborg IF Invest A/S
Papirfabrikken 34 · Box 11 · DK-8600 Silkeborg
TLF. 8680 4477 · FAX. 8680 4647 · sif@silkeborgif.com