overskud  ∙  format  ∙  vilje

Spillerstatistik, Alka Superliga

SpillernavnKampe totalMål totalKampe 16/17Mål 16/17Udskif. 16/17Indskif. 16/17Strafp. 16/17
Thomas Nørgaard1070310000
Sammy Skytte2911915316
Simon Jakobsen15823301020
Mikkel Cramer280260338
Jens Martin Gammelby10333320019
Nicolaj Agger82162008120
Davit Skhirtladze46133272130
Andreas Albers67213157243
Emil Scheel130273421543
Nicklas Helenius321229101600
Mikkel Vendelbo5922705636
Dennis Flinta336253300026
Gustav Dahl240140338
Ibrahim Moro2712612021
Rubio Rubin4030030
Mads Emil Madsen (U19)4030020
Jeppe Okkels (U19)9070070
Jeppe Gertsen (U19)0000000
Tobias Salquist18070030
Robert Skov84182910308
Jens Rinke4030000

 
Regler for strafpoints:

Karantæne udløses ved følgende antal strafpoint:

19, 36, 52, 68, 84, 100, 116, 132, 148
Hvis en spiller ved en tildeling opnår flere af ovennævnte tal tildeles 1 dags karantæne for hvert tal der er opnået/passeret.

Strafpoint uddeles således:
Mild forseelse (A) - 3 strafpoint
Middel forseelse (B) - 4 strafpoint
Grov forseelse (C) - 6 strafpoint

Ved to advarsler i samme kamp tillægges 9 strafpoint.

Ved rødt kort tillægges 24 strafpoint.


Definition af milde, middel og grove forseelser fra DBUs hjemmeside:

Mild - Tekniske forseelser (A):

1. Indtræder eller genindtræder på spillepladsen uden dommerens tilladelse.
2. Overtræde straffesparkfelt ved straffespark.
3. Forlade banen uden tilladelse - bortset fra ved skade.
4. Efter dommerkontrol ikke at have udstyr i orden.
5. Ikke overholde 9,15 meter.
6. Sparke bolden væk.
7. Forhaling af tiden.
8. Gør sig skyldig i forseelser, hvor andre end dommeren/ liniedommeren generes.

Middel (B):

1. Film.
2. Benspænd uden fare for modspiller.
3. Ved ord eller handling viser, at vedkommende anser en af dommerens kendelser for urigtig - hvor dommer/liniedommer generes.
4. Hands.
5. Berøve oplagt scoringsmulighed - uden fare for modspiller.
6. Puffe eller holde.
7. Utilladelig spillemåde/overtræde spillets love - uden fare for modspiller.

Grov (C):

1. Sparke, slå, spytte eller forsøg herpå.
2. Benspænd med fare for modspiller.
3. Andre forseelser, hvor modspiller udsættes for fare.
4. Berøve oplagt scoringsmulighed - hvor modspiller bringes i fare.