overskud  ∙  format  ∙  vilje

Spillerstatistik, Alka Superliga

SpillernavnKampe totalMål totalKampe 16/17Mål 16/17Udskif. 16/17Indskif. 16/17Strafp. 16/17
Thomas Nørgaard950200000
Sammy Skytte18080236
Simon Jakobsen14722300014
Mikkel Cramer190180124
Jens Martin Gammelby9232320010
Nicolaj Agger7716150870
Davit Skhirtladze37132371510
Andreas Albers57202245170
Emil Scheel11827222840
Nicklas Helenius2191971100
Mikkel Vendelbo5021904118
Dennis Flinta326252300016
Gustav Dahl17080214
Ibrahim Moro170160209
Rubio Rubin0000000
Mads Emil Madsen (U19)2020010
Jeppe Okkels (U19)5040040
Jeppe Gertsen (U19)0000000
Tobias Salquist11010010
Robert Skov7213185108
Jens Rinke4030000

 
Regler for strafpoints:

Karantæne udløses ved følgende antal strafpoint:

19, 36, 52, 68, 84, 100, 116, 132, 148
Hvis en spiller ved en tildeling opnår flere af ovennævnte tal tildeles 1 dags karantæne for hvert tal der er opnået/passeret.

Strafpoint uddeles således:
Mild forseelse (A) - 3 strafpoint
Middel forseelse (B) - 4 strafpoint
Grov forseelse (C) - 6 strafpoint

Ved to advarsler i samme kamp tillægges 9 strafpoint.

Ved rødt kort tillægges 24 strafpoint.


Definition af milde, middel og grove forseelser fra DBUs hjemmeside:

Mild - Tekniske forseelser (A):

1. Indtræder eller genindtræder på spillepladsen uden dommerens tilladelse.
2. Overtræde straffesparkfelt ved straffespark.
3. Forlade banen uden tilladelse - bortset fra ved skade.
4. Efter dommerkontrol ikke at have udstyr i orden.
5. Ikke overholde 9,15 meter.
6. Sparke bolden væk.
7. Forhaling af tiden.
8. Gør sig skyldig i forseelser, hvor andre end dommeren/ liniedommeren generes.

Middel (B):

1. Film.
2. Benspænd uden fare for modspiller.
3. Ved ord eller handling viser, at vedkommende anser en af dommerens kendelser for urigtig - hvor dommer/liniedommer generes.
4. Hands.
5. Berøve oplagt scoringsmulighed - uden fare for modspiller.
6. Puffe eller holde.
7. Utilladelig spillemåde/overtræde spillets love - uden fare for modspiller.

Grov (C):

1. Sparke, slå, spytte eller forsøg herpå.
2. Benspænd med fare for modspiller.
3. Andre forseelser, hvor modspiller udsættes for fare.
4. Berøve oplagt scoringsmulighed - hvor modspiller bringes i fare.