overskud  ∙  format  ∙  vilje

Spillerstatistik, Alka Superliga

SpillernavnKampe totalMål totalKampe 16/17Mål 16/17Udskif. 16/17Indskif. 16/17Strafp. 16/17
Thomas Nørgaard1030270000
Sammy Skytte2511514316
Simon Jakobsen15422900020
Mikkel Cramer240220138
Jens Martin Gammelby10033020013
Nicolaj Agger80161808100
Davit Skhirtladze43132972020
Andreas Albers65212956233
Emil Scheel126273021140
Nicklas Helenius29112691500
Mikkel Vendelbo5722505530
Dennis Flinta332252900026
Gustav Dahl220120318
Ibrahim Moro2312212021
Rubio Rubin3020020
Mads Emil Madsen (U19)4030020
Jeppe Okkels (U19)6040040
Jeppe Gertsen (U19)0000000
Tobias Salquist16050030
Robert Skov8015257308
Jens Rinke4030000

 
Regler for strafpoints:

Karantæne udløses ved følgende antal strafpoint:

19, 36, 52, 68, 84, 100, 116, 132, 148
Hvis en spiller ved en tildeling opnår flere af ovennævnte tal tildeles 1 dags karantæne for hvert tal der er opnået/passeret.

Strafpoint uddeles således:
Mild forseelse (A) - 3 strafpoint
Middel forseelse (B) - 4 strafpoint
Grov forseelse (C) - 6 strafpoint

Ved to advarsler i samme kamp tillægges 9 strafpoint.

Ved rødt kort tillægges 24 strafpoint.


Definition af milde, middel og grove forseelser fra DBUs hjemmeside:

Mild - Tekniske forseelser (A):

1. Indtræder eller genindtræder på spillepladsen uden dommerens tilladelse.
2. Overtræde straffesparkfelt ved straffespark.
3. Forlade banen uden tilladelse - bortset fra ved skade.
4. Efter dommerkontrol ikke at have udstyr i orden.
5. Ikke overholde 9,15 meter.
6. Sparke bolden væk.
7. Forhaling af tiden.
8. Gør sig skyldig i forseelser, hvor andre end dommeren/ liniedommeren generes.

Middel (B):

1. Film.
2. Benspænd uden fare for modspiller.
3. Ved ord eller handling viser, at vedkommende anser en af dommerens kendelser for urigtig - hvor dommer/liniedommer generes.
4. Hands.
5. Berøve oplagt scoringsmulighed - uden fare for modspiller.
6. Puffe eller holde.
7. Utilladelig spillemåde/overtræde spillets love - uden fare for modspiller.

Grov (C):

1. Sparke, slå, spytte eller forsøg herpå.
2. Benspænd med fare for modspiller.
3. Andre forseelser, hvor modspiller udsættes for fare.
4. Berøve oplagt scoringsmulighed - hvor modspiller bringes i fare.