10. Jesper Bech
SIF hentede i juni 2009 Jesper Bech på en fri transfer.
Jesper Bech slog sit navn fast i dansk topfodbold, da han brød igennem på FC Københavns førstehold, hvor det blev til 37 kampe og 12 mål. Herefter skiftede Bech til svenske Malmö FF, hvorfra han efter et enkelt år vendte hjem til dansk fodbold og Esbjerg fB.
Jesper Bech er en alsidig offensivspiller, der befinder sig godt både på den offensive midtbane og helt fremme i front.
Bech fik en drømmedebut for SIF, da han den 19. juli 2009 smukt headede 1-1 målet i nettet i sæsonpremieren i Herfølge. Og i tredje spillerunde fulgte han op med endnu et mål - på sin gamle hjemmebane Parken, hvor han scorede til 1-0 mod FCK. Stimen fortsatte, og den giftige 10er blev ved med at score mål for sin nye klub.
Og i oktober blev Bech endda indkaldt til det danske A-landshold. Fantastisk start for Jesper Bech i den røde trøje, og i november faldt så endnu en landsholdsudtagelse, da han kom med i truppen til testkampene mod Sydkorea og USA.
Den 18. november 2009 blev Bech noteret for sin anden A-landskamp, da han blev skiftet ind mod USA, og ikke overraskende blev han udtaget til ligalandsholdets tur til Thailand i januar 2010. Her startede han inde i kampen mod Polen, hvor han kvitterede med scoringen til 3-1 til sit fjerde mål i syv ligalandskampe. Tre dage senere blev han skiftet ind i kampen mod Singapore, hvor det blev til et stolpeskud - og et anførerbind i hele anden halvleg.
Oprettet af: Michael Ravn
- Redigeret af: Lisbeth Jensen