Bordinggaard: Fik ikke som fortjent
De gule fra Vestegnen gik fra banen som sejrherrer, da Silkeborg her til aften gæstede Brøndby Stadion. Chancerne var til mere end nul point, og endnu engang var starten afgørende, mente SIF-træner, Keld Bordinggaard.
Det var ikke Silkeborgs aften i det sjællandske. To hurtige brøndbyscoringer og et brændt straffe grundlagde sæsonens andet SIF-nederlag. Silkeborg viste dog periodevist rigtig fint spil og spillede sig frem til mange målchancer kampen igennem:
- Jeg ved godt, at fodboldverdenen ikke er en retfærdig verden, men vi fik ikke som fortjent i dag. Selvom vi får en vanskelig start, producerer vi mange chancer. I virkeligheden chancer nok til at komme tilbage i kampen, og måske endda chancer nok til at vinde den. Det er klart, at der er lang vej til de tre point med et selvmål og et brændt straffe, men med stort mod og kvalitet forsøgte vi at gå vejen. Og summasummarum er, at vi kunne godt have vundet i dag, sagde Keld Bordinggaard efter kampen.
- Så jeg er egentlig tilfreds med indsatsen. Jeg er stadig ny træner og mangler derfor stadigvæk at kende holdet i alle aspekter af spillet, men at se dem vise den form for karakter og vilje til at gribe en kamp, der næsten er tabt efter ti minutter, det siger noget om spillerne, og det var jeg glad for at se, fortsatte han.
- Aftenens resultat kommer delvist på baggrund af uheld og manglende kvalitet, men kampen i dag viser, at vi grundlæggende skal fortsætte det arbejde, vi er i gang med. Vi får flere og længere faser, hvor vi dominerer spillet. Der, hvor vi så skal forbedres os, er i de faser af spillet, hvor modstanderen har initiativet. Man kan godt have faser, hvor modstanderen har styringen, men man kan ikke lukke to mål ind hver gang det sker. Det har vi gjort lidt for meget i de to sidste kampe. Men alt i alt, når den umiddelbare skuffelse har lagt sig, så synes jeg, at der er grund til at se lysere på de næstkommende kampe.
Den næstkommende kamp og mulighed for at se Silkeborg i aktion er på fredag d. 3. august, når OB kommer på besøg på Mascot Park.
Skrevet af: Anders Christian Larsen
- Redigeret af: Anders Madsen