Nyheder


Købmanden, verdensmanden og fremtiden

Image

Der er højt til loftet i Jysk Musik og Teaterhus, og Jesper KASI Nielsen udnyttede hver eneste centimeter, imens Lars Larsens succeshistorier aftvang respekt fra Silkeborg til Shanghai. Mere end 300 mennesker lyttede, lo og lærte.


Erhverv Silkeborg og Silkeborg IF Invest A/S havde lavet et storstilet arrangement til at kickstarte årets netværkssamarbejde, og Partnertræffet trak masser af mennesker til inspirationsoplæg og udbytterig networking i Jysk Musik og Teaterhus, hvor foyererne var fyldte.

TV2 Østjylland og Midtjyllands Avis dækkede dagen med indslag og interviews, og der var sågar kamera på, da praktikpladssøgende elever fra Silkeborg Teknisk Skole og Handelsskolen mødte de lokale virksomheder i øjenhøjde. Line Baun Danielsen var konferencier, og Silkeborg IF Invests markedschef John Andersen faciliterede sammen med salgsafdelingen det store arrangement dagen igennem, hvor også SIFs Superligaspillere Henrik Tømrer Pedersen og Thorbjørn Holst kiggede forbi imellem dagens to træninger.

Krisen er inde i os selv, så vi skal bare tage den ud
Overskriften for dagen var ’Succes på dagsordenen', og Jesper Bo Jensen fra Fremforsk A/S gav en imponerende og provokerende 'tour de force' i tankevækkende dødsstød til de krisefokuserede ’dystermuler’, der i hans øjne var med til at forplumre de ganske fornuftige muligheder, danske iværksættere og virksomhedsledere står med i disse såkaldte krisetider.

Krisen er nemlig ikke så overskyggende i de tal, der tegner billedet af Danmarks konkurrencesituation, og derfor sluttede Jesper Bo Jensen også af med at fastslå, at krisen lå inde i os selv rent psykologisk. Vi skal turde tænke anderledes:

- Den grå tsunami (red. den voksende ældre og købestærke generation +60 år), børnefamilierne og de nye unge skal tiltales på vidt forskellige måder. De har forskellige ønsker og behov, og dem skal vi kende, før vi brokker os over, at de ikke vil købe noget. I Kina står vaskemaskinerne eksempelvis udenfor, så der hjælper det ikke at prøve at sælge maskiner, der ikke kan tåle udevejr, sagde Jesper Bo Jensen og forklarede dermed vigtigheden af at forstå sine specifikke målgrupper med et internationalt men alligevel lavpraktisk eksempel.

Jesper Bo 700.jpg

’Pandoras æske’ er fyldt med en stor mand fra Vestegnen
Line Baun Danielsen styrede slagets gang på fornemmeste vis, og opsummerede de enkelte pointer i små delinterviews, så alle fik det hele med. Men Jesper KASI Nielsen skal der mere end et stramt program til at holde styr på, for han gik cirka ti minutter over tiden med sin inspirerende talestrøm, der gav smagsprøver på udfordringerne og fordelene ved at være passioneret fan og sponsor på samme tid.

Den tsunamiagtige ekspansion som Jesper Nielsens virksomhed KASI Group oplevede gennem smykkeeventyret Pandora, bød på tilskuervenlige op- og nedture, der levende og ærligt blev beskrevet - og afsluttet med en dedikeret storytelling om Jesper Nielsen nye hjertebarn, håndboldklubben AG København, som lige nu er ved at slå sig fast i både Danmark og Europa. Og ligesom hans tidligere engagement i Brøndby, så foregår dette eventyr naturligvis også på Vestegnen, for det er passionen der gør, at han tør fastholde, at ”alt er muligt”, hvilket er devisen for innovatoren Jesper KASI Nielsen.

Kasi 700.jpg

Amerikanerne må selv komme til Dynelarsen
Lars Larsens fortælling om JYSK-koncernens værdier, succeskriterier og udvikling, var dagens højdepunkt for mange. Og det siger altså ikke så lidt, når de forudgående talere havde været så veloplagte og kompetente som Jesper KASI Nielsen og Jesper Bo Jensen. Men sådan må det være, når man med en kombination af ’stone face’ og lun jysk selvsikkerhed svarer følgende på værtindens spørgsmål om, hvordan Lars Larsen har kunnet takke nej til alle de købstilbud, som han angiveligt må have modtaget for JYSK-imperiet igennem årene:

- Jamen min familie har det, de skal bruge, og det har jeg også. Jeg bestemmer selv, hvordan jeg bruger min tid, så hvad skulle vi bruge pengene til? Hvis de skulle investeres, er der alligevel ikke noget sted, hvor jeg kunne få dem forrentet bedre end ved at lade dem blive stående i JYSK, svarede Lars Larsen, og understregede, at udtrykket ’skomager bliv ved din læst’ var værd at leve efter. Man skal nemlig være ærlig over for sig selv, og gøre det, man er bedst til.

Det havde han selv lært på den hårde måde ved eksempelvis at prøve sig af som ’rejsekonge’. I dag vækster han kun indenfor sine kerneområder i stedet - og nyskabelser og innovationstanker skal i stedet for at bevæge sig ud, hvor man måske ikke kan bunde, skabe synergi med kerneforretningen, hvor ekspertisen og markedsfordelene ligger.

Lars Larsen  700.jpg

Sydamerika, Asien og USA er potentielle vækstmarkeder for koncernen JYSK, men USA havde ikke været klar til Larsens dyner sidste gang, JYSK forsøgte sig ’over there’, så hvorfor starte med det, der er sværest, når nu der er mange nye markeder, hvor aftagerne er mere modne. Nu må amerikanerne selv komme og sige til, når de er klar, lød det med et skævt smil fra Dynekongen.

Og mon ikke han får ret som så mange gange før; inden alt for længe bliver USA sikkert en naturlig del af de 2000 nye JYSK-butikker, som koncernen ønsker at banke op inden for de næste 10 år. Det er en fordobling af det eksisterende antal, der er fordelt på 37 lande.

Line Baun 700.jpg

En herlig dag sluttede med 175 tilmeldte til tapas og hyggestemning i Restaurant 1A. Hvis du ikke allerede er en del af Silkeborg IFs netværk, så kig forbi dette link og læs mere om mulighederne, eller smut forbi vores Facebookside og 'syns godt om'. Jo flere vi er, jo stærkere står vi nemlig.

John Andersen 700.jpg

Alle billederne er taget af Juul Fotografi.






Oprettet af: René Gade Mikkelsen 

Silkeborg IF Invest A/S
Papirfabrikken 34 · Box 11 · DK-8600 Silkeborg
TLF. 8680 4477 · FAX. 8680 4647 · sif@silkeborgif.com