Nyheder


Varme i banen må udsættes

Image

Den vedholdende nedbør i den danske sensommer har forårsaget en udsætning af den planlagte etablering af varme i banen på Silkeborg Stadion.


Allerede i sidste uge blev det konstateret, at utrolige fire milliarder tons regnvand foreløbigt havde gennemskyllet Danmark i august måned, og siden er masser af millimeters nedbør føjet til.

Det har naturligvis medført adskillige problemer for danskerne, og for Silkeborg Stadion er endnu et nu blevet tilføjet.

Den voldsomme nedbør betyder nemlig, at den planlagte etablering af el-baseret varme i banen – som skulle være i gang allerede på nuværende tidspunkt – må udsættes.

Maskinernes vægt i kombination med den regntunge og ganske nyanlagte bane gør nemlig, at følgeskaderne på græstæppet efter skæring af riller og ilægning af varmekabler ville være af så ødelæggende karakter, at der ikke ville kunne spilles fodbold på Silkeborg Stadion efterfølgende.

”Projekt varme i banen” må således udsættes til næste ledige hul i kampkalenderen – og da næste landskampspause falder i oktober, hvor de lysmæssige vækstbetingelser og sædvanlig efterårsnedbør er for dårlige for græsset – vil projektet først kunne gennemføres efter sæsonens sidste hjemmekamp, som efter planen er den 25. maj 2011 mod Lyngby.










Oprettet af: Michael Ravn  

Silkeborg IF Invest A/S
Papirfabrikken 34 · Box 11 · DK-8600 Silkeborg
TLF. 8680 4477 · FAX. 8680 4647 · sif@silkeborgif.com