Nyheder


Heinze vil holde nullet

Image

Lasse Heinze runder 40 kampe i SIF-trøjen på søndag, når Randers FC kommer på besøg. Det vil han fejre med at finde tilbage til gamle dyder og holde nullet overfor formstærke Yura Movsisyan fra Randers FC.


Lasse Heinze er i gang med sin anden sæson som SIF-spiller, efter han sidste sommer skiftede til Silkeborg IF fra FC Midtjylland på en lejekontrakt, som senere blev skiftet ud med en permanent aftale.

Og selvom sæsonstarten i år ikke er gået helt efter planen, så nyder den 24-årige målmand, at han skiftede ulvepelsen ud med en SIF-trøje.

- Det var meget nyt for mig at skifte klub og komme til et sted, hvor jeg ikke havde været før og ikke kendte så mange. Men alt i alt har det været en rigtig fin oplevelse, og en virkelig god tid, jeg har haft. Jeg er glad for at være her, og jeg betragter det som et sundt skifte for mig, siger førstemålmanden.

Der er dog en ting, der nager den sikre skanse i SIF-målet, og det er den aktuelle målscore, som lige nu siger 4-10. Nu skal målet holdes rent, for Heinze er træt af at hente bolden ud af nettet.

- Det har ikke været særlig fedt – bestemt ikke. Jeg er ikke så meget for at sammenligne med sidste års sæsonstart, fordi det er så lang tid tilbage, men jeg kan alligevel ikke lade være med at tænke på, at der havde vi et rigtig godt scoringssnit. Det piner mig rigtig meget, at det er blevet dårligere, for det er min professionelle stolthed ikke glad for. Jeg vil klart hellere vinde 1-0 end 4-3 næste gang, siger Heinze.


Skrevet af: Rasmus Staghøj 

Silkeborg IF Invest A/S
Papirfabrikken 34 · Box 11 · DK-8600 Silkeborg
TLF. 8680 4477 · FAX. 8680 4647 · sif@silkeborgif.com